دانستنی ها

درنجف؛
درحدیثی آمده است؛
…مفضل ازامام صادق (ع)پرسید؛
«سرورم ،فضیلت وخاصیت دست کردن انگشتر
در نجف چیست؟» حضرت فرمودند؛ (هرکس انگشتر درنجف دردست کندونگاه به آن کند،
خداوندبرای هرنگاهی که به این نگین می اندازد
ثواب یک زیارت «اعم ازحج یاغیره»درنامه عمل
اومی نویسد که اجروثواب آن برابربا اجروثواب
عمل پیامبران وصالحان است واگررحمت خداوند‌برشیعیان نبود،قیمت هردانه آن به قدری
گران می شدکه کسی توانایی خریدآن رانداشت،
لکن خداوندآن رابرشیعیان ارزان قرارداده وزیاد
یافت می شودتا همه شیعیان بتوانند از آن بهره
ببرند.)

التهذیب:۳۷/۶
جامع الاخبار:ص۱۳۴
فرحة الغری:ص۱۱۳
وسایل الشیعه:۴۰۳/۱۴

درکدام انگشت انگشتری کنیم؟

♦️پیامبراکرم (ص)دریکی ازوصیتهای خود به امیرمؤمنان علی(ع)فرمودند؛
یاعلی،انگشتری ات رادرانگشت وسطی
وسبابه مکن،بدان که این کارراقوم لوط
انجام می داده اند،یاعلی؛
انگشت کوچک خودرابدون انگشترمگذار.

وسایل الشیعه:ج۵ص۹۷
بحارالانوار:۶۸/۷۴
تحف العقول ص۱۳

فیروزه
گوهری کمیاب ازسرزمین خورشید؛

✅نگاه به فیروزه چشم راتقویت می کند
✅گذاشتن فیروزه برروی چاکرای گلوبرای
گلودرد
✅تقویت تارهای صوتی ودرمان بیماریهای
ریوی وتنفسی
✅قلب راتقویت وسعه صدرمی دهد
✅افسردگی رابرطرف وناراحتیهای عصبی
رادرمان می کند
✅حرزبسیارمهمی دربرابرحوادث وبلایا به
شمار می رود

لعل

درکتب جواهرشناسی قدیم ازلعل با
نام‌«البنفش»یا«البلخش»یادشده است.
عمدتابه رنگ قرمز بوده امادر رنگ های سبز،ارغوانی وسبزهم یافت می شود.

♦️لعل بدخشان ازقدیم بسیارمشهور
است امادرکشورهای پاکستان،سریلانکا،
برزیل،استرالیاوترکیه نیزیافت می شود.

خواص:
✅طبیعت آن گرم وخشک است.
✅برای درمان بیماریهای خونی وتنظیم
فشارخون مفیداست.
✅ترس،غم وغصه وخواب های پریشان
رادورمی کند
✅آویختن آن برکودکان،بدخوئی وکابوس های شبانه راازآنهادورمی کند.

🔻✔️حفظ از مردن بد و با ایمان از دنیا رفتن:

“مُحمَّد نَبِیّ الله، عَلیُّ وَلِئ الله”

🔹✔️زیاد شدن فرزند و وسعت در رزق و روزی:

“ما شاءالله لا قوَّهِ اِلاّ بالله اِن‌ترن اَنا اقَّلُ مِنکَ مالاً وَ ولداً”

🔻✔️وهر روز ذکر استغفار

“اَستغفراللهِ رَبِّی و اَتوب اِلَیه ” را زیاد بگوید.

🔹✔️حرز در برابر مشکلات و بلایا‌:

انگشتری که عقیق #زرد باشد و بر روی آن نوشته باشد:

“ماشاءَالله لا قُوَّه اِلّا بالله اَستَغفِرالله”

وبر پشت آن نوشته باشد”محمد وعلی”

🔻✔️مصون ماندن از وسوسه‌ای شیطان:

“لا اِله اِلاّ الله عُدّه لِلقاءالله”

🔹✔️برای با هیبت و شکوه نمایی:

انگشترعقیق‌قرمز با ذکر “العِزَّهُ الله”

🔻✔️بر طرف شدن غم و غصه:

“لا اِله اِلّا الله المَلِکُ الحَقُّ المُبین”

🌕🌐با انواع مختلف طلا آشنا شوید

آیا می‌دانید که در صنعت جواهرسازی از بیشتر از یک نوع طلا استفاده می‌شود؟ در این حرفه با افزودن فلزات دیگر به فلز طلا در واقع آلیاژی از طلا می‌سازند که درجه سختی، کیفیت، عیار و حتی رنگ محصول نهایی را معین می‌کند.

🌕طلای زرد
طلای زرد رایج‌ترین طلایی است که در جواهرسازی از آن استفاده می‌شود. لازم است بدانید با اینکه طلای زرد همرنگ فلز طلاست، اما خلوص آن‌ها با هم برابر نیست.
طلای خالصی که در طبیعت وجود دارد بسیار نرم است و برای استفاده در جواهرسازی به‌هیچ عنوان گزینه مناسبی نخواهد بود. به همین خاطر آن را با دیگر فلزات آلیاژ می‌کنند تا درجه سختی محصول افزایش بیابد.
میزان خلوص طلای زردی که در فروشگاه‌ها مشاهده می‌کنید را با عیارسنجی آن می‌توان تعیین کرد. هر چه عیار طلا بالاتر باشد، میزان سختی آن کمتر است اما در عوض خلوص بیشتری دارد. یعنی طلاهایی که کم‌عیار هستند، سفت و پایدارند اما از خلوص طلای کمی برخوردار هستند.

رنگ طلا به نوع فلز بستگی دارد که با هم آلیاژ شده‌اند
با اینکه رنگ رایج طلا زرد است، اما در رنگ‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شود. رنگ طلا به نوع فلز بستگی دارد که با هم آلیاژ شده‌اند. در زیر مواد تشکیل دهنده طلاهای رنگی را توضیح داده‌ایم:

⚪️طلای سفید

رایج‌ترین آلیاژی که در جواهرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، طلای سفید است. برای رسیدن به این رنگ، فلز طلا با فلزاتی همچون پالادیم یا نیکل آلیاژ می‌شود. البته این ترکیب همچنان سایه‌ای از زرد در خود دارد.
برای اینکه طلا کامل سفید و درخشنده بشود، یک لایه رودیوم روی آن می‌کشند.

🔶رزگلد
برای ساخت طلای رُزگُلد، از فلز مس استفاده می‌کنند. طلا و مس را آلیاژ کرده و این رنگ صورتی را پدید می‌آورند. هر چه مس آلیاژ بیشتر باشد، رنگ رزگلد آن نیز بیشتر خواهد بود. این طلا با نام «طلای قرمز» هم شناخته می‌شود. البته اگر مس کمتری در ترکیب آن به کار رفته باشد، رنگ آلیاژ صورتی خواهد شد که به «طلای صورتی» هم مشهور است.

یکی از رایج‌ترین روش‌های ساخت طلای سیاه استفاده از روکش رادیوم سیاه است.
⚫️طلای سیاه
اشتباه نکنید، منظورمان نفت نیست. فلز طلا را به روش‌های مختلفی می‌توان تیره و سیاه کرد. یکی از رایج‌ترین روش‌ها، استفاده از روکش رودیوم سیاه است.
از دیگر راه‌ها این است که آلیاژ را تحت واکنش‌های شیمیایی گوناگون سیاه کنند. رنگ فلزات دیگری همچون کبالت، مس، تیتانیوم یا آهن را نیز می‌توان با حرارت دادن و اکسیده کردن سیاه کرد.

💚طلای سبز
این طلا از ترکیب نقره و طلا بدست می‌آید. در برخی موارد (خیلی محدود) از کادیوم هم استفاده می‌کنند. رنگ سبز آلیاژ طلا خیلی شدید نیست و بیشتر، سایه‌ای از رنگ سبز دارد.
برای ساخت طلای رُزگُلد، از فلز مس استفاده می‌کنند.

طلای توسی
این رنگ در نتیجه ترکیب طلا با مس، نقره و منگنز بدست می‌آید.
🔮طلای بنفش
برای بنفش کردن رنگ طلا (بنفش رنگ سال ۲۰۱۸ است)، آلومینیوم و طلای خالص را با هم ترکیب می‌کنند. البته طلای بنفش به خاطر مواد تشکیل دهنده‌اش چندان سفت و محکم نیست و ممکن است راحت بشکند.
🔵طلای آبی
برای ساخت طلای آبی، طلای خالص را با ایندیوم آلیاژ می‌کنند. اما این طلا هم همانند طلای بنفش دوام و مقاومت چندانی ندارد. از دیگر روش‌های ساخت طلای آبی، ترکیب آن با آهن یا رودیوم است. سپس باید آلیاژ را حرارت دهند تا ترکیب اکسید شده و لایه‌ای آبی تشکیل دهد.

🔴 گرانبهاترین فلزات جهان کدامند؟

یک : رادیوم

این فلز نقره ای رنگ به شدت کمیاب بوده و باارزش است. رادیم گرانبهاترین فلز در جهان به شمار می رود. در هر تن خاک کره زمین تنها یک هزارم گرم رادیوم پیدا می شود. رادیوم در درجه حرارت بالایی ذوب می شود و توانایی زیادی برای مقاومت در برابر پوسیدگی و خوردگی دارد. رادیوم یک فلز بسیار با ارزش در صنعت خودروسازی به شمار می رود. آفریقای جنوبی، روسیه و کانادا بزرگترین تولید کنندگان رادیوم به شمار می روند.

دو: پلاتین

نام این فلز از کلمه اسپانیایی پلاتینو به معنای نقره کوچک گرفته شده است. پلاتین یک فلز مقاوم در برابر پوسیدگی و خوردگی است. از پلاتین در تولید جواهرات استفاده می شود آن هم به خاطر مقاومت بسیار بالای آن. آفریقای جنوبی، روسیه و کانادا بزرگترین تولید کنندگان پلاتین به شمار می روند.

سه :طلا

طلا به خاطر رنگ منحصر بفردش به راحتی قابل شناسایی است. طلا یکی از محبوب ترین فلزات برای سرمایه گذاری است. از طلا در صنایع جواهرسازی، الکترونیک، حفاظت در برابر تشعشعات استفاده می شود. آفریقای جنوبی، چین، استرالیا و روسیه بزرگترین تولید کنندگان طلا به شمار می روند.

چهار : روتنیوم

روتنیوم یکی از فلزات گروه پلاتین به شمار می رود. این فلز نیز یکی از کمیاب ترین فلزات در جهان به شمار می رود. روتنیوم کاربرد زیادی در صنایع الکترونیکی دارد. روسیه آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی بزرگترین تولید کننده روتنیوم به شمار می روند.

پنج : ایریدیوم

یکی از گرانبهاترین فلزات گروه پلاتین ایریدیوم است. این فلز یکی از بالاترین نقاط ذوب را در بین فلزات دارد و مقاوم ترین فلز در برابر خوردگی و پوسیدگی به شمار می رود. آفریقای جنوبی بزرگترین تولید کننده این فلز است. از این فلز در تولید ساعت، جواهرات دارو صنعت خودروسازی و صنعت الکترونیک استفاده می شود.

دانستنی هایی در هنگام خرید طلا و جواهر

صابون مد، به تن طلا و جواهر هم خورده است.این روزها اگر چه به اقتضای مد، مارک‌هایی مانند ورساچی و بولگاری، ویترین‌های طلا و جواهرفروشی‌‌ها را پر کرده‌اند، اما برای یک انتخاب خوب در دنیای طلا و جواهر باید به چند نکته توجه کنید:

۱) اگر پوست‌تان سفید یخی است، ترجیحا به جای طلای زرد از طلای سفید استفاده کنید.درخشندگی طلای سفید، زیبایی و جلوه پوست‌‌تان را بیشتر می‌کند.

۲) اگر پوست‌تان گندمگون (رنگی مابین سفید و برنزه) است، استفاده از طلای زرد و ترکیب آن با طلای قرمز برای جلوه پوست‌تان مناسب‌تر است.

۳) اگر پوست‌تان برنزه یا سبزه تیره است، ترجیحا از زیورآلاتی استفاده کنید که ترکیبی از طلای سفید و زرد باشند.

۴) در مهمانی‌های رسمی اگر تنها نگین انگشتر و یا نگین آویز گردنبندتان همرنگ لباس یا مکمل رنگ لباستان باشد، مناسب‌تر است.

۵) وقتی از گردنبند پهن استفاده می‌کنید، بهتر است از گوشواره صرف‌نظر کنید‌، چون بخشی از فضایی که برای جلوه‌ی گوشواره‌تان لازم است، توسط پهنی و درخشندگی گردنبندتان از بین می‌رود. ضمنا بهتر است که رنگ سنگ‌های به کار رفته در جواهرتان با رنگ پوست‌تان هماهنگ ‌باشد.

۶) موقع انتخاب دستبند دقت کنید که دستبندتان تنگ نباشد و ضمنا آنقدر هم بزرگ نباشد که با کاهش وزن‌تان توی دست لق بزند یا از دست‌ بیفتد.اگر دست‌تان نسبتا چاق است، دستبندی انتخاب کنید که کیپ دست‌تان نباشد.دستبندهای تنگ، دست‌تان را چاق‌تر از آن چیزی که هست، نشان می‌دهند.در انتخاب دستبند باید راحتی دست را هم در نظر بگیرید. اگر دستبندتان باعث درد یا حس گرفتگی در مچ دست‌تان می‌شود، همیشه حس ناخوشایندی خواهید داشت و از خریدتان ناراضی خواهید بود.

۷) اگر گوشواره‌ای با آویز بلند دارید، بهتر است از گردنبند صرف‌نظر کنید تا جلوه‌ی گوشواره‌تان بیشتر شود.اگر گردنی کشیده و بلند دارید و اگر موهایتان کوتاه است یا اگر موهای بلندی دارید که همیشه جمع می‌کنید، بهتر است از گوشواره‌های بلند و پهن استفاده کنید.اگر گوش‌های کوچکی دارید، ترجیحا از گوشواره‌های چسبان استفاده کنید.

۸) از طرح‌های جدید طلا و جواهر می‌توان به این موارد اشاره کرد: طرح‌های شوپارت ، که در آنها چندین جواهر در یک محفظه شیشه‌ای به صورت معلق قرار می‌گیرند.کارهای مرصع کاری پنهان،که یک نگین بزرگ از به هم پیوستن چندین نگین کوچک‌تر تشکیل می‌شود به نحوی که از دور فقط یک تکه بزرگ نگین به نظر می‌رسد. و توری‌های بسیار نازک و ظریف، که برگرفته از طرح‌های ایتالیایی و سوییسی است.

۹) خطر بروز حساسیت‌های پوستی در استفاده از انگشتر، گردنبند، گوشواره و دستبند وجود دارد.اگر با نشانه‌هایی از حساسیت پوستی مواجه شدید، حتما برای درمان به پزشکان مراجعه کنید.

۱۰) اگر طلا و جواهرتان را با استانداردها و معیارهای انتخابی خودتان بخرید، مطمئنا علاقه بیشتری به آن پیدا خواهید کرد و در نهایت هم از خرید خودتان راضی و خشنود خواهید بود. اسیر مد بودن و تقلید کورکورانه از مد روز، باعث می‌شود حس مالکیت و علاقه‌تان نسبت به آنچه خریداری کرده‌اید، به مرور از بین برود

توپاز

به رنگهای زردطلایی،صورتی،آبی وبی رنگ (شبیه الماس)وجوددارد.توپازهای
آبی وصورتی کمیاب هستند وتوپازهای
صورتی موجود دربازار اکثراازنوع زرد
بوده که دراثرحرارت تغییررنگ یافته.
😉😉😉

توپازهای آبی موجوددربازارنیز اکثرادر
اثرتاباندن پرتو ایکس ودیگراشعه هاو
همچنین حرارت دادن توپازهای بیرنگ
به وجودمی آیند.
😳😳😳

خواص وفوایدتوپازآبی؛
این سنگ آرام بخش والهام بخش بوده و
فوایدبسیاری برای هنرمندان خلاق دارد‌
گذاشتن آن برروی چاکرای گلوسبب تقویت صداورفع گرفتگی آن والتهابات گلومی شود.

فضائل سنگ عقیق؛

♦️سلمان فارسی (ره) روایت
می کندکه روزی پیامبراکرم (ص)به امیر
مؤمنان علی(ع)فرمودند؛
«یاعلی،انگشتررادردست راست کن تااز
مقربان الهی باشی»حضرت عرضه داشت؛
(یارسول الله ،مقربان درگاه الهی چه کسانی هستند؟)
پیامبرفرمودند؛
آنهاجبرئیل ومیکائیل هستند.
بازحضرت عرض داشت:
#چه انگشتری دردست کنم؟
پیامبر(ص)فرمودند؛(«عقیق قرمز»همانا
سنگ عقیق اول کوهی است که اقرارکرد
به وحدانیت خدا و به پیامبری من به وصایت تویاعلی وامامت فرزندان بعدتو
وبه بودن بهشت برای محبان تووشیعیان
فرزندانت)

♦️لاجورد(لاپیس،لازولی)

دردوره هخامنشی«کبوتکه»می نامیدندو
درمیان ایرانیان مورداستفاده بسیاربود.

این سنگ نسبت به حرارت،فشار،محلول های گرم واسیدهاومحلول های قلیایی
بسیارحساس است و زیادقرار گرفتن آن
دربرابرخورشید سبب تغییررنگ آن می
شود.
این سنگ دارای برق شیشه ای مانندبوده
ودرانواع مرغوب آن رنگ به شکل منظم
ویکنواخت بوده وبدون ناخالصیهای پیریت ورگه های سفیدکلسیت دیده می
شود.

حکمت سنگ نوشته ها

همان طورکه می دانیم ائمه اطهار(ع)
پیشوایان ماهستندوگفتاروکردارایشان،
اگرچه ساده به نظربرسد،درسهایی بزرگ
برای ماهستند،از جمله نقوش انگشتری ائمه اطهار(ع) درزمانهای مختلف.
مثلا: امام علی(ع)؛
بعداز۲۵سال خانه نشینی،انگاه که به خلافت ظاهری رابه دست گرفتند،انگشتر
بانقش «الملک لله الواحدالقهار» دردست کردندوحال آنکه تاقبل ازآن نقش انگشتر
حضرت «الله الملک» بود.

زمرد؛

واژه زمردبه معنای سبزمی باشدوازکلمه
(اسمراگدوس)گرفته شده است‌.
رنگ این کانی درمقابل هیچ گونه نوری
حتی خورشیدوحرارت تغییرنمی کند و
رنگی است نسبتاثابت که تنهادرحرارت
۷۰۰_۸۰۰درجه سانتیگرادتغییرپذیراست.
مرغوبترین زمردها،بلورهایی بارنگ سبز
سیرهستندکه حتی درصورت دارابودن
ناخالصی فراوان،بازهم ازبلورهای پاک و
شفاف امابارنگ روشن گرانبهاترند.
♦️♦️♦️
خواص وفواید؛

✅سنگی بسیارپرانرژی ودارای خواص فراوان که برای جلوگیری ازبیماری صرع بسیارمفیداست
✅برای دستگاه گوارش بسیارمفیداست.
✅برای درمان خون ریزی داخلی به ویژه اسهال
خونی مفیداست.
✅سبب قوت دل وتسکین وآرامش روح می باشد.

شامقصود(شاه مقصود)؛

معدن این سنگ درکوههای اطراف شهرقندهارافغانستان درجهت غربی
امام زاده ای جلیل القدرمشهوربه شاه آقاکه ازنسل امام کاظم علیه السلام می باشد،قراردارد.
گفته شده وجه تسمیه این سنگ ازآن جهت است که شخصی به نام شاه مسعودکه ازطرف پادشاهان صفوی
به عنوان حاکم آن منطقه حکمرانی
می نموده مرقدامام زاده راتعمیر و
بنایی برآن ساخت وآن منطقه راآباد
نمود،لذاسنگهایی که ازآن کوه نزدیک
به امامزاده برای ساخت تسبیح استخراج
می نمودندراشاه مسعودنامیدندوبه مرور
ودرگذرایام به شاه مقصودتغییرنام یافت‌.

♦️♦️♦️
خواص شامقصود:
این سنگ سبب دفع نیروهای منفی وتقویت انرژی های مثبت بدن می گردد
وآرام بخش است ومتابولیسم بدن را
تنظیم می کند.

آیامی دانید:

۱⃣شادابی روح
۲⃣تقویت چشم
۳⃣سعه صدر
۴⃣تقویت قلب
۵⃣تسهیل امور
۶⃣دفع فقر
۷⃣یاری وکمک درامور
۸⃣بالارفتن دعاوتسریع دراجابت ان

اینهاهمه جزوخواص فیروزه می باشند.

سنگنوشته ها؛
یاقوت نوشته ها:

♦️عبدخیرروایت کرده:نقش انگشتری یاقوت امیرمؤمنان علی«علیه السلام»
چنین بوده:
(لااله الاالله الملک الحق المبین)
واین انگشترراحضرت برای شرافت ونجابت آن دردست می کردند.

منبع؛علل الشرایع ج۱،خصال۱۹۹/۱،بحارالانوار۶۸/۴۲،وسائل الشیعه۹۸/۵

آیامیدانید؟

فیروزه،فسفات آب دارمس وآلومینیوم است وماده رنگی موجوددرآن ازمس وآهن است.هرچه مس درون فیروزه بیشترباشد،رنگ آن آبی تروهرچه آهن آن بیشترباشدرنگ آن سبزتراست‌.
فیروزه بارنگ آبی آسمانی بهترین کیفیت رادارامی باشدوکمیاب تراست.
به هراندازه که رنگ فیروزه بی حال تروسبزترشودویارگه دار ترباشدفراوان تروقیمت آن کمترمی باشد.

تغییررنگ درفیروزه درنتیجه تابش نورآفتاب ،تبخیرآب طبیعی موجوددرآن
پاکی وکدورت هواوبرخوردچربی وموادشیمیایی باآن صورت می گیردکه باعث ازدست دادن ارزش آن می شود.

سنگ نوشته ها؛
فیروزه نوشته ها؛

♦️شخصی نزدامام هادی علیه السلام ازبچه دارنشدن خودشکایت کرد.حضرت
به اولبخندی زده وفرمودند:
انگشتری تهیه کن که نگین آن فیروزه باشد وبرروی ان بنویس :

«رب لاتزرنی فرداوانت خیرالوارثین»
راوی می گویدچنین کردم ویک سال
نگذشت که خداوندفرزندپسری عطانمود.

سنگ نوشته ها:
حدید(جهت افزایش روزی وبرکت):

♦️روایت شده اگردراولین جمعه ماه مبارک رمضان،برنگین حدیدصینی،دردوسطر نوشته شود
«کعسلهون لااهلاالاول بالله
لاالاءالاؤک یاالله»
برکت وروزی بسیارخواهندیافت .

حدیدصینی(هماتیت)؛

سنگی سیاه رنگ مایل به خاکستری که دراحادیث ازآن به حدیدصینی یادشده است.
حدید(هماتیت)راسنگ خون یا«حجرالدم»نیزمی نامندوعلت نامگذاری ان خونی رنگ شدن مایعات خنک کننده سنگ درهنگام برش است.

درکتب طبی وجواهرشناسی قدیم به آن «شاذنج»،«شادانه»و«خماخن» گفته اند.
ازآن روکه هماتیت آهن بسیاری دارد،سفارش می کنندکه آن رانشویند.

عقیق؛ دررنگهای قرمز،زرد،خاکستری مایل به ابی(کبود)وسفیدیافت می شود.

همچنین سنگهایی وجودداردکه به سبب شباهت فیزیکی وساختاری درمجموعه خانواده عقیق قرارمی گیرند.همچون:باباقوری،عقیق شجری(شجر)،عقیق سلیمانی وعقیق خزه ای.

خوب است که بدانیم،بسیاری ازعقیقهای موجوددربازار،جهت به دست اوردن رنگ بهتر،رنگ امیزی می شوندکه بسته به کیفیت رنگ امیزی مدت زمان ثبات رنگ متفاوت می باشد.

حدیدصینی(هماتیت)؛

سنگی سیاه رنگ مایل به خاکستری که دراحادیث ازآن به حدیدصینی یادشده است.
حدید(هماتیت)راسنگ خون یا«حجرالدم»نیزمی نامندوعلت نامگذاری ان خونی رنگ شدن مایعات خنک کننده سنگ درهنگام برش است.

درکتب طبی وجواهرشناسی قدیم به آن «شاذنج»،«شادانه»و«خماخن» گفته اند.
ازآن روکه هماتیت آهن بسیاری دارد،سفارش می کنندکه آن رانشویند.

درنجف؛
درحدیثی آمده است؛
…مفضل ازامام صادق (ع)پرسید؛
«سرورم ،فضیلت وخاصیت دست کردن انگشتر
در نجف چیست؟»  حضرت فرمودند؛ (هرکس انگشتر درنجف دردست کندونگاه به آن کند،
خداوندبرای هرنگاهی که به این نگین می اندازد
ثواب یک زیارت «اعم ازحج یاغیره»درنامه عمل
اومی نویسد که اجروثواب آن برابربا اجروثواب
عمل پیامبران وصالحان است واگررحمت خداوند‌برشیعیان نبود،قیمت هردانه آن به قدری
گران می شدکه کسی توانایی خریدآن رانداشت،
لکن خداوندآن رابرشیعیان ارزان قرارداده وزیاد
یافت می شودتا همه شیعیان بتوانند از آن بهره
ببرند.)
التهذیب:۳۷/۶
جامع الاخبار:ص۱۳۴
فرحة الغری:ص۱۱۳
وسایل الشیعه:۴۰۳/۱۴